Wczytuję dane...

Właściwości Cynku

Właściwości Cynku

Cynk należy do mikroelementów, czyli pierwiastków, których zawartość w naszym organizmie jest niewielka. Nazywane są mikroelementami, ponieważ zapotrzebowanie na nie i ich zawartość w organizmie są niewielkie(nieprzekraczające 100 mg na dobę). Mimo to mikroelementy są niezbędne do prawidłowego rozwoju, dojrzewania i funkcjonowania organizmu. Prócz cynku, do pierwiastków śladowych zaliczamy także m.in. miedź, mangan, chrom oraz selen. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na cynk wynosi 8-11 mg. W ludzkim organizmie zmagazynowane jest średnio 2-4 g cynku. Najwięcej, bo około 90% znajduje się w kościach i mięśniach, a pozostałe ilości w innych tkankach oraz płynach ustrojowych organizmu. Zapotrzebowanie na cynk jest zależne od wieku, rośnie w okresach wzmożonego wzrostu i rozwoju, a także w okresie ciąży i laktacji.


Cynk pełni bardzo wiele istotnych funkcji w naszym organizmie m.in. bierze udział w procesie wzrostu komórek, reguluje funkcjonowanie układu immunulogicznego oraz pomaga w uczeniu się i zapamiętywaniu. Jest niezbędny do syntezy białka oraz ochrony przed wolnymi rodnikami. Pobudza pracę trzustki, prostaty oraz grasicy. Reguluje pracę ponad 200 enzymów, które odpowiadają za istotne reakcje zachodzące w organizmie.

-Wpływa na odczuwanie zapachu i smaku. Receptory zapachowe zbudowane są z metaloprotein - białek, które mają w swojej strukturze jeden lub więcej ściśle związanych jonów metali, zarówno cynk i miedź to dwa jony metali, które wiążą się z tymi receptorami. Cynk należy do najpopularniejszego enzymu(anhydrazy węglanowej), który jest wykorzystywany w przypadku funkcji zmysłu węchu oraz przez kubki smakowe. Cynk potrzebny jest do produkcji śliny, a bez śliny substancje smakowe nie mogą być transportowane do kubków smakowych języka, które wykorzystujemy do rozróżniania kwaśnych, słonych, słodkich i gorzkich smaków oraz umami.

-Cynk jest bardzo ważny dla włosów, skóry oraz paznokci - niedobór skutkuje pogorszeniem stanu skóry i kiepskim gojeniem się ran.

-Cynk pomaga leczyć trądzik i owrzodzenia, ma to związek z faktem, że reguluje on stężenie witaminy A.

-Bierze udział w regulacji pracy trzustki, co wpływa na prawidłowe wydzielanie insuliny.

- Ma duży wpływ na równowagę psychiczną oraz funkcjonowanie mózgu. W ośrodkowym układzie nerwowym moduluje przewodzenie i pobudzenia sygnałów oraz oddziałuje na procesy uczenia się i zapamiętywania.

- Bierze udział w procesie dojrzewania i powstawania plemników u mężczyzn, a u kobiet odpowiedni poziom cynku warunkuje prawidłowy rozwój płodu i utrzymanie ciąży.

- Pomaga w utrzymywaniu prawidłowego widzenia

- Ochrania komórki przed stresem oksydacyjnym

- Pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej

Niedobór Cynku

Brak odpowiedniej ilości tego pierwiastka w naszym organizmie najłatwiej rozpoznać po tym, że częściej łapiemy infekcje, ponieważ cynk wspomaga układ immunulogiczny, a jego niedobór skutkuje spadkiem ilości przeciwciał. Skłonność do częstszego zapadania na infekcje może być połączona z ciągłym uczuciem zmęczenia i zaburzeniami koncentracji. Jego brak charakteryzuje się również wypadaniem włosów, łamliwymi paznokciami oraz problemami skórnymi. Niekiedy jest to jedynie przesuszenie, a czasami występuje trądzik lub zmiany łuszczycopodobne. Niedostateczny poziom cynku u mężczyzn wpływa niekorzystnie na procesy spermatogenezy. Prowadzi do zmniejszenia liczby plemników oraz spadku ich żywotności, zmniejsza stężenie testosteronu oraz może powodować problemy z potencją. Objawami niedoboru cynku są również :

- brak apetytu

- zmniejszenie libido

- pogorszenie pamięci

- zmniejszenie tolerancji na alkohol

Przyczyny niedoboru Cynku

Czynniki, które mają negatywny wpływ na wchłanianie cynku to zanieczyszczenie środowiska, stres, stosowanie używek oraz źle zbilansowany jadłospis. Schorzenia związane z zaburzeniami odżywiania mogą powodować niedostateczne dostarczenie cynku do organizmu. Jego niedobór może być również spowodowany zwiększeniem zapotrzebowania, co ma miejsce np. w przypadku okresu intensywnego wzrostu lub podczas ciąży i karmienia piersią. Niedobory cynku obserwuje się również u osób, które nadużywają alkoholu. Osoby starsze, zawodowi sportowcy oraz wegetarianie też znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka.

Wszystkie produkty mogą Państwo zakupić online oraz stacjonarnie w Elblągu na ulicy Rzeźnickiej 12-13/B.  

 

Pozdrawiam, 

Sandra