Wczytuję dane...

Czym są antyoksydanty?

Czym są antyoksydanty?

Antyoksydanty

Antyoksydanty inaczej przeciwutleniacze to grupa związków chemicznych, których zadaniem jest chronić nasz organizm przed stresem oksydacyjnym. W uproszczeniu można powiedzieć, że chronią one nasz organizm przed szkodami, które wyrządzają wolne rodniki.  Do stresu oksydacyjnego dochodzi , kiedy w organizmie zaburzona jest równowaga pomiędzy szkodliwą ilością wolnych rodników a przeciwutleniaczy, których zadaniem jest właśnie neutralizacja wolnych rodników. Taki stan może doprowadzić do szybszego starzenia się organizmu oraz wielu chorób.  Antyoksydanty dzielą się na dwie grupy : endogenne i egzogenne. Antyoksydanty endogenne to takie, które są samodzielnie wytwarzane przez organizm np. melatonina, glutanion lub koenzym Q10. Natomiast przeciwutleniacze egzogenne są dostarczane do organizmu z zewnątrz, należą do nich między innymi witaminy C, A oraz E oraz minerały selen, cynk i miedź.

Wolne rodniki

Wolne rodniki(oksydanty) to inaczej atomy, które nie posiadają pary. Atomy tlenowe w naszym organizmie powinny posiadać parzystą liczbę elektronów. Jednak czasami dochodzi do tego, że jeden elektron się gubi, a wtedy atom tlenowy traci swoją pierwotną równowagę i zaczyna szukać pary w najbliższym otoczeniu i „pożycza” elektron od innego atomu tlenowego. W taki sposób tworzą się niekompletne atomy tlenowe – wolne rodniki. Bardzo ważne jest to, że niekompletne atomy tlenowe poszukują pary nie tylko w obrębie atomów tlenowych, ale również są zdolne odebrać elektron atomom białka. Wolne rodniki powstają w trakcie każdego oddechu, kiedy nasz organizm przetwarza dostarczany tlen na energię. W przypadku wystarczającej ilości antyoksydantów w organizmie to właśnie one oddają swój wolny elektron wolnym rodnikom i w ten sposób chronią inne komórki przed szkodliwym działaniem oksydantów. Jeśli równowaga między oksydantami a antyoksydantami zostanie zaburzona dochodzi do stresu oksydacyjnego.

Stres oksydacyjny

Pojawia się gdy dojdzie do wzrostu produkcji wolnych rodników lub spadku aktywności antyoksydantów. Przewlekły stres oksydacyjny przyczynia się do występowania wielu problemów zdrowotnych np. chorób układu krążenia, chorób oczu, cukrzycy, choroby Alzheimera i Parkinsona oraz nowotworów.  Główną przyczyną stresu oksydacyjnego jest przede wszystkim stres, napięcie nerwowe oraz niezdrowy tryb życia – palenie papierosów, brak aktywności fizycznej lub zła dieta. Kolejną przyczyną może być również przebywanie w zanieczyszczonym środowisku (smog) oraz kontakt z substancjami toksycznymi np. ołowiem (spaliny samochodowe). Inne przyczyny stresu oksydacyjnego to :

-zbyt intensywne opalanie się

-nadmierny wysiłek fizyczny , organizm nie nadąża usuwać powstających w dużych ilościach przy przemianach metabolicznych wolnych rodników

-kontaktu z metalami ciężkimi ołowiem, kadmem i rtęcią oraz z tlenkami azotu poprzez żywność czy spaliny samochodowe

-wiek, wraz z upływem lat mechanizmy obronne organizmu przed wolnymi rodnikami ulegają osłabieniu

-zażywanie niektórych leków – antykoncepcyjnych, sterydów oraz antydepresyjnych

-niewłaściwa dieta - spożywanie produktów przetworzonych, wędzonych , smażonych i przypalonych potraw, mięsa peklowanego oraz pryskanych i sztucznie nawożonych warzyw i owoców

Przykłady antyoksydantów

Astaksantyna – jej źródłem są algi morskie Haematococcus Pluvialis. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia. Stanowi naturalny filtr słoneczny, dobrze wpływa na pamięć oraz poprawia odporność.

 

Kurkumina – ma silne działanie przeciwzapalne i jest mocnym przeciwutleniaczem.  Jest jednym z najsilniej działających związków przeciwutleniających o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym oraz oczyszczającym.

 

Resweratrol – jest składnikiem borówek amerykańskich, czerwonych winogron oraz czarnych porzeczek. Badania wykazują, że odgrywa on ważną rolę w profilaktyce zmian miażdżycowych oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów.

 

Witamina C – jest silnym przeciwutleniaczem, neutralizuje wolne rodniki i pomaga spowolnić starzenie się organizmu oraz chroni go przed rozwojem nowotworów.

 

Witamina E – jest silnym przeciwutleniaczem. Chroni organizm przed działaniem stresu oksydacyjnego oraz chroni komórki przed działaniem wolnych rodników. Dzięki neutralizacji wolnych rodników spowalnia starzenie się skóry.

 

Wszystkie produkty mogą Państwo zakupić online oraz stacjonarnie w Elblągu na ulicy Rzeźnickiej 12-13/B.  

   

Pozdrawiam, 

Sandra