Wczytuję dane...

"Witamina młodości" czyli witamina E i jej właściwości

Witamina młodości czyli  witamina E i jej właściwości

Wpływ witaminy E na nasze zdrowie jest ogromny. Witamina ta bierze udział w wielu ważnych procesach zachodzących w naszym organizmie. Zmniejsza ryzyko nowotworów i chorób serca, wspomaga pracę mięśni i wpływa na płodność. Witamina E, razem z witaminami A, D i K należą do grupy witamin magazynowanych w organizmie, czyli nie są wydalane z moczem lub potem, jak się dzieje w przypadku witamin rozpuszczalnych w wodzie. Witamina E obejmuje swą nazwą dwie grupy związków organicznych : tokoferoli i tokotrienoli. Najbardziej aktywny biologicznie jest alfa-tokoferol i to on dominuje w naszym pożywieniu.

Tokoferol obejmuje całą grupę związków : alfa, beta, gamma i delta, z czego alfa jest najważniejszy. Tokoferole to jedne z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy. Występuje one w surowcach roślinnych, w częściach oleistych oraz tłustych produktach zwierzęcych. Naturalna postać alfa-tokoferolu to D-alfa-tokoferol. Badania wykazały, że naturalny tokoferol jest dużo łatwiej przyswajalny i skuteczniejszy niż jego syntetyczny odpowiednik ( DL-alfa-tokoferol). Tokoferole mają właściwości przeciwutleniające, co wykorzystuje się w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Tokoferole są konserwantami przedłużającymi trwałość wyrobów, ich właściwości sprawiają, że zapobiegają one jełczeniu tłuszczu w produktach. Natomiast jeśli chodzi o kosmetykę tokoferole mają dwojakie zastosowanie – jako konserwanty przedłużające trwałość oraz substancję poprawiające kondycję skóry.

 

Tokotrienole to grupa związków organicznych, które obok tokoferoli wchodzą w skład witaminy E. Do tokotrienoli zaliczają się 4 formy : alfa, beta, gamma i delta. Wśród tych form za najbardziej wartościowe uznawane są gamma i delta, które dbają o prawidłowe działanie organizmu. Różnica pomiędzy tokotrienolami a tokoferolami polega na ich budowie chemicznej.  Tokotrienole mają krótszy łańcuch i charakteryzują się łatwością przenikania przez błony komórkowe. Dzięki temu są łatwiej wchłaniane i szybko się przyswajają. Według badań mają one silniejsze właściwości antyoksydacyjne niż tokoferole.

 

Witamina E właściwości :

Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem. Chroni nasz organizm przed działaniem stresu oksydacyjnego.  Chroni również komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki uszkadzają komórki organizmu i przyczyniają się do chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów oraz szybszego starzenia się skóry.  Wolne rodniki powstają w procesach metabolicznych organizmu lub pochodzą ze środowiska zewnętrznego. Ich poziom wzrasta w wyniku nadmiernego wysiłku, nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne oraz w wyniku dużego stresu. Z powodu neutralizacji wolnych rodników, które odpowiadają za szybsze starzenie się skóry, witamina E jest nazywana „witaminą młodości”.

Witamina E a choroby serca

Witamina E może pomóc w opóźnieniu lub zapobieganiu choroby wieńcowej (CHD). Badania wykazały, że hamuje ona utlenianie złego cholesterolu LDL, który jest  uważany za kluczowy etap inicjujący miażdżycę tętnic. Witamina E zapobiega również tworzeniu się skrzepów krwi, które mogą prowadzić do zawału serca lub żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Witamina E a wzrok

Przypuszcza się, że skumulowane skutki stresu oksydacyjnego mogą odgrywać znaczącą rolę w powstawaniu zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Witamina E dzięki swoim działaniu przeciwutleniającym może zapobiegać i leczyć te dwa zaburzenia.

Witamina E a płodność

Witamina E ma duże znaczenie dla układu rozrodczego kobiety. Bierze udział w procesie owulacji, rozwoju komórek jajowych oraz zagnieżdżeniu zarodka. Pomaga w utrzymaniu ciąży oraz w prawidłowym rozwijaniu się płodu. Natomiast u mężczyzn witamina E bierze udział w produkcji nasienia oraz wpływa na prawidłowe krążenie krwi, co ma również znaczenie dla prokreacji.

Witamina E również : 

- zapobiega powstawaniu nowotworów

- łagodzi objawy menstruacji

- chroni przed zmianami o charakterze zwyrodnieniowym układu nerwowego (choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona)

- ma korzystny wpływ na stan włosów, skóry oraz paznokci . Odpowiada za nawilżenie skóry oraz zapobiega jej przesuszaniu, zapobiega kruszeniu włosów oraz łamliwości paznokci.

- poprawia wchłanialność witaminy A, z tego powodu bardzo często spotyka się suplementy w postaci łączonej z witaminą E

  


Objawy niedoboru witaminy E

Niedobór witaminy E zdarza się bardzo rzadko. Obserwuje się go w przypadku zaburzeń wchłaniania tłuszczu i wśród osób z rzadką genetyczną chorobą ( zespół Bassena-Kornzweiga). Na niedobór tej witaminy są narażone również osoby z celiakią oraz z mukowiscydozą. Głównymi objawami niedoboru są : ciągłe zmęczenie, problemy z zębami i kośćmi, zaburzenia neurologiczne oraz rogowacenie i starzenie się skóry.


Wszystkie produkty mogą Państwo zakupić online oraz stacjonarnie w Elblągu na ulicy Rzeźnickiej 12-13/B.  

 

 

 Pozdrawiam, 

Sandra