Wczytuję dane...

Witamina D3

Witamina D3, mająca bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu nie bez przyczyny nazywana jest przez wielu witaminą słońca. Syntetyzowana jest bowiem w skórze podczas kontaktu z promieniami słonecznymi — na przykład w czasie spaceru, opalania czy uprawiania sportu na zewnątrz.

Z uwięzionej w komórkach skóry prowitaminie D, pod wpływem działania promieni ultrafioletowych powstaje cholekalcyferol, który następnie przekształca się w kalcytriol, czyli aktywną formę witaminy D. Tę cenną substancję możemy również czerpać z pożywienia. Naturalna witamina D występuje w nabiale (mleko, sery, jajka) oraz w tłustych rybach (łosoś, makrela, sledź, węgorz). Utrzymanie witaminy D3 na odpowiednim poziomie nie jest jednak takie łatwe, dlatego, aby zadbać o zdrowie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym zaleca się przyjmowanie wartościowych suplementów.

W sklepie biomedicum.pl przygotowaliśmy ofertę sprawdzonych produktów zawierających witaminę D3. Znajdziesz tu preparaty w kroplach i kapsułkach znanych marek takich jak MyVita, SWANSON, Yago, Now Foods, Solgar, MedicaLine, VISANTO, HemPoland, Aura Herbals czy VIVIO.

Dlaczego witamina D3 jest niezbędna dla naszego zdrowia?

Niestety nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest witamina D3. Substancja ta bierze udział w wielu decydujących procesach na przykład:

  • w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, pomagając w zwalczaniu próchnicy oraz utrzymaniu mocnych i zdrowych kości,
  • pomaga w odpowiednim funkcjonowaniu układu odpornościowego,
  • reguluję pracę serca i poprawia stan naczyń krwionośnych, chroniąc przed chorobami układu krążenia,
  • bierze udział w procesie podziału komórek,
  • może zapobiegać cukrzycy, anemii, depresji czy alergii.

Niedobór tej witaminy skutkować może wieloma problemami zdrowotnymi. Do najpowszechniejszych należy między innymi nadciśnienie, podwyższone ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, metabolicznych i autoimmunologicznych, otyłość, osłabienie mięśni, osteoporoza, depresja, zwyrodnienia, pogorszenie stanu zębów czy słuchu.

Aby zachować zdrowie, zalecane jest codzienne zażywanie witaminy D3. Suplementację należy rozważyć szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy mamy zmniejszoną szansę ekspozycji na słońce. Całoroczne przyjmowanie suplementów z witaminą D lekarze rekomendują osobom powyżej 65. roku życia. Najważniejsze jest jednak, aby zdrowo się odżywiać, prowadzić aktywny tryb życia i starać się zachować dobrą kondycję.

Witamina D3 — w jakich dawkach ją przyjmować?

Zastanawiasz się, jaki preparat będzie dla Ciebie najlepszy — witamina D3 2000, 4000, a może 1000 IU? Suplementacja witaminy D uzależniona jest przede wszystkim od wieku, zdolności syntezy w skórze, masy ciała oraz stanu zdrowia (np. ciąża). Aby dobrać właściwą dawkę witaminy, należy sprawdzić jej stężenie we krwi, a także przestrzegać zalecanego dziennego spożycia. Najczęściej zalecaną dawką jest 2000 IU w jednej kropli.

Nadmiar witaminy D3

Jak w przypadku większości witamin, witamina D również może zostać przedawkowana. Objawami jej nadmiaru w organizmie są między innymi wymioty, mdłości, zaparcia lub biegunka, brak apetytu i ogólne osłabienie, a także odkładanie się wapnia w narządach wewnętrznych. Przed rozpoczęciem suplementacji witaminy D warto więc skonsultować się z lekarzem, wykonać odpowiednie badania w laboratorium i przestrzegać otrzymanych zaleceń.

Witamina D3 — krople, kapsułki czy tabletki?

Wit D3 występuje w różnych postaciach — kroplach, tabletkach, kapsułkach, a nawet w proszku. Do najczęściej wybieranych suplementów zawierających witaminę D należą krople oraz kapsułki, wszystko zależy od indywidualnych przyzwyczajeń i preferencji. W naszym sklepie znajdziesz preparaty w różnej formie i o różnym stężeniu. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą oraz składania zamówień. Życzymy udanych zakupów!

12
Wyświetl po