Wczytuję dane...

Po co nam witamina K?

Po co nam witamina K?

Witamina K jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania organizmu. Jest potrzebna do rozwoju tkanki kostnej oraz prawidłowego krzepnięcia krwi.  Witamina K jest mieszaniną różnych substancji, które wykazują podobne właściwości i działanie. Witamina K jest wchłaniana w jelicie cienkim przy udziale żółci i transportowana do układu chłonnego. Następnie poprzez układ krwionośny dociera do tkanek i narządów takich jak wątroba, mózg, kości, nerki, serca oraz trzustka. Choć zapotrzebowanie na witaminę K jest trudne do określenia, jednak oszacowano, że u osoby dorosłej wynosi ono do nawet kilku miligramów na dobę. Witamina K należy do grupy witamin nierozpuszczalnych w wodzie, tylko w tłuszczach. Dlatego tłuszcze są niezbędne do procesu jej wchłaniania.

Witamina K występuje w dwóch postaciach :

Filochinon(Witamina K1) – jest syntetyzowana przez rośliny i ma postać żółtej cieczy. Jest odporna na działanie temperatury i rozpuszcza się w tłuszczach. Witamina K1 jest dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem. Jest niezbędna dla wątroby, gdzie bierze udział w aktywacji białek, które są potrzebne do prawidłowego krzepnięcia krwi. Uczestniczy również w powstawaniu białek kości i przemianach metabolicznych wapnia. Wpływa na tworzenie tkanki kostnej i utrzymanie prawidłowej mineralizacji kości. Niedobór skutkuje zaburzeniami krzepnięcia krwi- wydłuża czas gojenia i wzmaga ryzyko krwawień.Menachinon(Witamina K2) -  jest produkowana w ludzkim organizmie przez drobnoustroje tworzące flotę jelitową. Witamina K2 jest również rozpuszczalna  w tłuszczach.  Ma ona szereg właściwości, przede wszystkim uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega ich pękaniu. Ma wpływ na prawidłowe krzepnięcie krwi.  Witamina K2 magazynowana jest w wątrobie i odpowiada za produkcję protrombiny( II czynnik krzepnięcia). Witamina K2 hamuje również kruchość żył oraz ma podobne działanie do witaminy D3 – chroni kości i zapobiega wapnieniu żył. Witamina K2 działa również przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie.

    

Właściwości witaminy K :

-Wzmacnia działanie witaminy D i podnosi jej przyswajalność

-Wspiera prawidłowe działanie układu kostnego : wpływa na gęstość i mineralizację kości. Odpowiada za  transport wapnia do kości oraz zapobiega jego odkładaniu się w naczyniach krwionośnych. Zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy( szczególnie u kobiet w wieku menopauzalnym). Przyczynia się do szybszej regeneracji kości po urazach oraz wspiera prawidłowy rozwój kości u dzieci i młodzieży.

-Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego : chroni serce i naczynia krwionośne przed zwapnieniem na skutek nieprawidłowej gospodarki wapniowej. Zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, udaru oraz zawału serca. Zapewnia prawidłową krzepliwość krwi.

-Wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybiczne

-Może spowolnić rozwój chorób nowotworowych

K2MK7

Zapis K2MK7 oznacza, że jest to witamina K2 w postaci menachinonu mającego 7 reszt izoprenowych. Taka budowa chemiczna powoduje, że witamina K2MK7 jest bardzo dobrze przyswajalna. Jest to najlepiej przyswajalna witamina wśród witamin z grupy K. Jeśli zależy nam, aby jeszcze bardziej zwiększyć przyswajalność warto dodać do K2MK7 witaminę D, wspólnie zapewnią bardzo dobrą ochronę dla całego układu kostnego.

    

Wszystkie produkty mogą Państwo zakupić online oraz stacjonarnie w Elblągu na ulicy Rzeźnickiej 12-13/B.  

  

Pozdrawiam, 

Sandra