Wczytuję dane...

Kolagen – czy warto suplementować ?

Kolagen – czy warto suplementować ?

Kolagen to jedno z najważniejszych białek, które są produkowane przez nasz organizm. Utrzymuję prawidłową strukturę skóry, chrząstek, kości oraz wpływa na nawilżenie i elastyczność cery.  Jest również budulcem ścięgien, zębów, naczyń krwionośnych oraz rogówek oka. Jego działanie można porównać do kleju, który spaja ze sobą wszystkie komórki, co ciekawe słowo kolagen wywodzi się od greckiego wyrazu „Kolla”, który oznacza klej. Wraz z wiekiem organizm wytwarza coraz mniejsze ilości kolagenu, oznacza to, że w pewnym momencie więcej komórek kolagenu obumiera, niż jest wytwarzanych.  Najbardziej widocznym objawem niedoboru jest mniej elastyczna skóra (zmarszczki, bruzdy), staje się ona sucha i wiotka. Zmniejszenie ilości kolagenu objawia się również łamliwością i wypadaniem włosów, bólami stawów oraz problemami z krążeniem.  Jest to naturalny proces, który dotyka osoby starsze, ale również może dotknąć osoby w stosunkowo młodym wieku – jeszcze przed 30 rokiem życia. Szkodliwe czynniki zewnętrzne takie jak stres, zanieczyszczone powietrze lub promieniowanie słoneczne mogą przyśpieszać ten proces. Przyjmowanie suplementów z kolagenem może być krokiem w kierunku poprawy jakości kości, tkanek łącznych oraz skóry.

Na co wpływa kolagen?

Układ trawienny – kolagen wspiera regenerację uszkodzonych ścian komórkowych, pomaga w rozkładzie białek oraz dostarcza do organizmu lecznicze aminokwasy, które pomagają w leczeniu refluksu oraz choroby Crohna(choroba zapalna jelit).  Kolagen pomaga w tworzeniu tkanki łącznej, która uszczelnia i leczy ochronną wyściółkę przewodu pokarmowego.

Układ krwionośny – dzięki obecności proliny w kolagenie ściany tętnic są oczyszczone z tłuszczu, dzięki temu zmniejsza się ilość tłuszczu w tętnicach. Prolina pomaga również kontrolować ciśnienie krwi oraz jest potrzebna do naprawy  tętnic. Prolina jako część kolagenu, który znajduje się w stawach, chroni ciało przed skutkami wstrząsów. Obecność argininy pomaga w produkcji tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu poszerzają się tętnice, co poprawia jakość krążenia.

Stawy – kolagen wzmacnia stawy i sprawia, że są one bardziej nawilżone. Jeśli często „strzelają” nam stawy, są one sztywne to może być to wynik zmniejszonej ilości kolagenu w organizmie.  Kiedy ilość kolagenu nie jest wystarczająca  to nasze ścięgna i więzadła poruszają się z mniejszą łatwością, co prowadzi do obrzęków i sztywności stawów. Kolagen tworzy żelową otoczkę w torebce stawowej i dzięki temu możemy poruszać się bez bólu.

Skóra – kolagen powoduje, że skóra staje się bardziej napięta, wygładzona oraz sprężysta. Obecność lizyny w kolagenie wpływa na opóźnienie procesów starzenia się skóry.

Którą wersje kolagenu wybrać?

Najpopularniejszym kolagenem jest ten w wersji sproszkowanej. Łatwo go przygotować i można dodać do napoju lub koktajlu, ponieważ nie ma zapachu ani smaku.

  

Kolagen w płynie również jest bardzo popularny, ale dalej nie tak jak ten w wersji sproszkowanej. Kolagen w proszku jak i w płynie są tak samo dobrze przyswajalne, wchłaniają się już w przewodzie pokarmowym.Natomiast suplementy w tabletkach przyswajają się nieco wolniej, dlatego trzeba przyjmować je nieco dłużej, aby zobaczyć efekty. Zawsze należy je popić dużą ilością wody. Na pewno dużą zaletą kolagenu w tabletkach jest wygodne stosowanie, bez konieczności rozrabiania oraz łatwość przyjmowania już z góry ustalonej dawki.
   


Wszystkie produkty mogą Państwo zakupić online oraz stacjonarnie w Elblągu na ulicy Rzeźnickiej 12-13/B.  

  

Pozdrawiam, 

Sandra